Yeni Teğmen Maaşı Ne Kadar ? – Subay Maaşları

teğmenmaaşı

Yeni Başlamış Teğmen Maaşı Ne Kadar ?

Teğmenlik ülkemizde bugün birçok gencin hayalidir. Yalnızca yapılan işin önemi değil giyilen şerefli üniforma, yükselme ihtimali, alınan eğitimin kalitesi vs. bunda elbette etkilidir. Para için yapılacak bir iş olmamakla birlikte diğer mesleklerde olduğu gibi teğmenlik mesleğinde de merak edilen konuların başında Yeni Başlamış Teğmen Maaşı gelmektedir.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) personelinin maaşları Türkiye şartlarında diğer mesleklere göre daha iyi olsa dahi hak edilen maaşın verildiği söylenemez .   Teğmen maaşları okulda alınan eğitim kalitesi ve zorluğu, mesleğe girişte çekilen zorluklar, meslek içerisinde yaşanan yıpranma düşünüldüğünde kesinlikle yetersizdir .

TSK’da görevli teğmen maaşları rütbelerinde yükselme oldukça artmakta bu sebepten rütbelere göre  önemli ölçüde değişiklik göstermektedir. Öyle ki yeni başlayan teğmen maaşı ile orgeneral maaşları arasında binlerce tl fark oluşmaktadır. Teğmen maaşları doğuda görev yapması veya batıda vazife ifa ediyor olması gibi sebeplerden dolayı farklılık arz etmez. Rütbeleri aynı olan teğmen maaşları da aynıdır yalnızca doğu bölgelerde görev yapan personel görev tazminatı olarak ciddi miktarda fark alacaktır. Bu sebepten de aynı rütbelerde teğmen maaşları aynıdır ancak ek ödemeler sebebiyle ele geçen meblağ farklıdır.
Somut hale getirmek için örneklendirmek gerekirse Kara Kuvvetleri Komutanlığında vazifede bulunan  teğmen, Ankara’nın doğusu yani üst düzey riskli vilayetlerde (Şırnak, Hakkari, Tunceli, Mardin gibi)  ,en az 1.271 TL, aldıkları maaşlarına ek olarak tazminat ödemesi de alırlar.
2018 yılında yeni mezun olmuş ve görevine yeni başlamış  Teğmen maaşı 4,651 TL’dir.  Şunun altını çizmemiz gerekir ki burada belirtilen rakam sadece maaş adı altında yapılan ödemeyi içermektedir. Dil tazminatı, çocuk yardımı, asgari geçim indirimi ve ordu personeline sağlanan diğer olanaklar dahil değildir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde  görev yapan subayların, alanı far etmeksizin, rütbe ve kıdemleri de yükseldikçe maaşları da artmaktadır.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir