Sosyal Medya Askeri Personellere Yasak mı?

sosyalmagza

Sosyal Medya Askeri Personellere Yasak mı ?

Son zamanlarda sosyal medya üzerinde çeşitli askeri üniformalar ile fotoğraflar çoğalmaktadır. Bu fotoğrafları askerler nasıl paylaşıyor yada paylaşması yasal gibi sorular sık sık herkesin aklına gelmektedir. Askerlerin sosyal medya üzerinde fotoğraf paylaşması serbesttir lakin askeri malzeme, askeri bina, asker olduğunu belirten herhangi bir materyal kullanarak fotoğraf paylaşması yasaktır. Normal sivil şekilde ve dışarıda fotoğraf paylaşması ise serbesttir. Lakin bu durumu birçok askeri personel ciddiye almamaktadır. Sosyal Mağza gibi websitelerinden instagram takipçi satın almanın devlet memurları ve askerler açısından bir zararı yoktur.

İnstagramda fotoğraf paylaşmanın cezası nedir?

Askeri personellerin sadece instagram değil diğer tüm sosyal medya hesaplarında askeri üniforma ile fotoğraf paylaşmaları yasaktır. Bunun cezası ise emre itaatsizlikte ısrar olarak belirtilmiştir ve bu suç tekrarlanırsa 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası alabilmektedir. Lakin cezayı almanız için şikayet almanız gerekmektedir yani devlet her askeri personelin sosyal medya hesaplarını incelemez. Eğer popüler bir hesapsa sonu hüsranla bitebilir. O yüzden askeri personellerin sosyal mağazainstagram takipçi satın al gibi sitelerden takipçi almasını tavsiye etmiyoruz.
Eğer sıradan bir er veya erbaş iseniz bunun cezası ilk olarak 7-9 gün askerlik uzaması olarak verilebilir lakin suçun tekrar etmesi halinde askeri mahkemeler ve sivil mahkemelere vererek 2 yıla kadar ceza verilebilir. Askeri birimlerde fotoğraf paylaşmak ciddi bir suçtur bazı durumlarda vatana ihanet olarak bile nitelendirilebilir.
Askeri üniforma ile instagramda fotoğraf paylaşmak neden yasak?

Askeri üniforma ile fotoğraf paylaşmanız sizin birliğinizi, rütbenizi ve konumunuzu düşman kaynaklara verebilir. Siz fotoğrafı iyi niyetli olarak paylaşsanız bile düşman kaynakları bunu istihbarat amaçlı kullanabilirler. Masum bir fotoğraf olarak gözükse de sizin askeri biriminiz de hangi tehçizatlar kullanılıyor nöbet yerleri neresi gibi bilgileri basit bir fotoğraftan anlayabilirler. Devletin kolluk kuvvetlerinin gizli bilgilerini sosyal medyada paylaşmak ciddi suçlar teşkil edebilir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir