Nasıl Subay – Astsubay Olunur ?

tarafından
468
Nasıl Subay – Astsubay Olunur ?

Nasıl Subay – Astsubay Olunur ?

2018 dönemini atlattıktan sonra sıra 2019 dönemine yaklaşıyor. Yazımızda nasıl subay – astsubay olunur sorusuna cevap vereceğiz.


2016 yılında yaşanan darbe girişiminden sonra harp okulları ve Astsubay okullarına girişte bir takım değişiklik oldu. 2016 senesinden önce askeri liselerden mezun olan öğrenciler sınavsız bir şekilde kuvvet komutanlığının harp okuluna geçiş hakkına sahipti fakat 2016 senesinden sonra geçiş hakkı iptal edildi . Lise öğrenimini bitiren öğrenciler üniversite düzeyinde eğitim veren Milli Savunma Üniversitesi’ne girerek subay astsubay olabiliyor. Biraz daha detaya inelim.

Lise son sınıf öğrencileri TYT ve AYT ‘den önce MSÜ için ayrıca yapılan sınava başvurmaları gerekiyor. MSÜ sınavı TYT benzeri bir sınavdır. İçeriğinde Temel Matematik,Türkçe , Sosyal Bilimler Testi ve Fen Bilimleri Testi bulunuyor. Nisan ayında sınav sonuçları açıklandıktan sonra tercih yapması gereken öğrenciler tercihlerinin uygun veya uygun olmadığını duyuru ile öğreniyor.

Sırada TYT ve AYT sınavına girmek var. Harp Okulları için TYT ve AYT gerekli fakat Astsubay okulları için sadece TYT sınavına girmek yeterli. Milli Savunma Bakanlığı’nın duyurduğu tarihler arasında mülakatlara çağrı yapılmakta ve adaylar Ankara’da bulunan Kara Harp Okulu’nda mülakatlara gitmek zorundalar.

1.Gün Fiziki Yeterlilik Testi

Fiziki Yeterlilik Testinde adayların barfiks , durarak uzun atlama , basketbol topu fırlatma, mekik çekme ve koşu bulunuyor. Adayların spor mülakatında toplayabildiği kadar puanı toplaması lazım. 2 tane mülakat aşamasından sıfır alan aday puanına bakılmaksızın elenir.


1.Gün Yapılanlar Hemen OKU

   Erkek Adaylar için Fiziki Yeterlilik Tablosu

Bayan Adaylar için Fiziki Yeterlilik Tablosu

bayanfiziki

2.Gün Sözlü Mülakat

1.gün fiziki yeterlilik mülakatında başarılı olan adaylar 2.gün olan sözlü mülakata gelmeye hak kazanır. Sözlü mülakatta fiziki olarak görüntünüze sorulan sorulara verilen cevaplara ve konuşma şeklinize bakılır. Sözlü mülakat hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz :


Sözlü Mülakat Anısı

Sözlü Mülakat Soruları

3.Gün Sağlık Mülakatı

Sözlü mülakatı geçen adaylar için son aşama olan sağlık mülakatında adayların tüm polikliniklerden sağlıklı raporu alması gerekir. TSK sağlık Yönetmeliğinin A diliminde bulunması gereken adaylar başarılı olurlarsa Askeri Öğrenci Olur raporu alırlar.


Sağlık Mülakatında Neler Yapılır ?

Sağlık mülakatında başarılı olan adayların artık Asil / Yedek Listesinin açıklanmasını beklemeleri gerekiyor. Asil listede olan adaylar gidip kayıt olabilirken yedek listede olan adaylar sıralarının gelmesini beklemeleri gerekiyor.