Mülakatlarda Takım Elbise Şart Mı ?

tarafından
1963
Mülakatlarda Takım Elbise Şart Mı ?

Mülakatlarda Takım Elbise Şart Mı ?

Mülakatlarda takım elbise şart mı ? konusunu ele alıyoruz. Temmuz ayında Milli Savunma Üniversitesi mülakatları başladı ve yakında Pmyo (Polis Meslek Yüksekokulu) mülakatlarıda başlayacaktır. Birçok kişinin aklını kurcalayan sözlü mülakatlarda takım elbise mi giyilmeli yoksa gündelik bir giyim tarzı ile mi gidilmeli tarzında sorular var.

Milli Savunma Üniversitesi fiziki yeterlilik mülakatını geçen adaylar ertesi gün sözlü mülakata girmeye hak kazanır.İlk defa mülakata girecek adaylar doğal olarak çok heyecan yaparlar , her şeyi merak ederler , hiçbir sorun olmaması için ellerinden geleni yaparlar fakat gereksiz çoğu şeye kafa taktıklarını görüyorum.


Ben 2017 Milli Savunma Üniversitesi mülakatlarına girmiş birisi olarak tüm aşamaları gördüm , çoğu adayı göz ucuyla da olsa gördüm ve mülakatta tanıştığım bir arkadaşım geçen sene Kara Harp Okulu’nu kazandı. Her neyse konumuzdan şaşmayalım sözlü mülakatta giyilen giysilerin mülakata etkisi olabilir mi ?

MSÜ MÜLAKAT AŞAMALARI YAZIMIZI HEMEN OKU

Mülakatlarda giyinilen giysilerin elbette bir etkisi olacaktır bu tartışılmaz bir konu düşünün siz bir komutansınız ve karşınıza geleceğin subay / astsubay adayı geliyor ve karşınıza eşofman ile veya şort ile çıkmış diğer yanda gayet düzgün bir şekilde pantolon t-shirt veya takım elbisesini giymiş traşını olmuş bir aday var. Hangisi gözünüzde daha ideal bir aday olarak görünür ? Seçim size kalmış .

Sözlü mülakatta başarıyı sadece giyilen giysilere yükleyemeyiz tabi ki. Sözlü mülakatta amaç adayın sorulan sorulara takılmadan cevap vermesi , heyecan yapmadan durumlara ideal sonuç getirmesini amaç edinir. 2017 sözlü mülakatında sorulan tüm sorulara doğru cevap vermememe rağmen mülakattan başarılı olarak geçtim. Sözlü mülakatta sizin duruşunuz kadar olaylara yön vermeniz başarıda etkili olacaktır. Örneğin komisyon size bir olay örneği verir o durumda ne yaparsın der ve sizin görüşünüzü alır. Kısa bir sürede heyecanlanmadan mantıklı bir cevap vermeniz sizin faydanıza olacaktır.

MSÜ ÇIKMIŞ SÖZLÜ MÜLAKAT SORULARI HEMEN OKU!
Sonuç olarak , sözlü mülakatlarda takım elbise giymek yaptığınız işe verdiğiniz önemi ifade eder fakat ille de takım elbise giymek şart değildir. Günlük bir giyim şekliyle tertipli ve düzenli bir şekilde gidebilirsiniz. Aslında ne giymeliyizden daha çok ne giymemeliyiz demelisiniz buna kendiniz cevap verin ve ona göre giyinerek gidin sonuçta bir grup komutanın karşısına çıkacaksınız. 2017 mülakatlarında edindiğim arkadaşlarımın çoğu, takım elbise giymeden sözlü mülakatı geçtiler bende dahil olmak üzere.

Bu yazımızda sözlü mülakatta takım elbise giymeli miyiz ? sorusuna kendi görüşlerimle cevap vermeye çalıştım umarım faydalı olmuştur. Aklınıza takılan soruları yorumlar kısmından veya Soru – Cevap bölümünden sorabilirsiniz.

SORU – CEVAP PLATFORMU

Facebook sayfamızı beğenerek tüm yazılardan anında haberdar olabilirsiniz