MSÜ Sözlü Mülakat Soruları 2018

tarafından
4010
MSÜ Sözlü Mülakat Soruları 2018

MSÜ Sözlü Mülakat Soruları 2018

MSÜ Sözlü Mülakat Soruları başlıklı yazımızı okuduğunuza göre şanslı kişilerden birisi de sizsiniz. Daha önce sözlü mülakatta bulunmayan adaylar sorulmuş soruları , mülakat ortamını çok merak ediyor. Facebook’ta , mülakattan çıkan adaylardan bir şeyler koparmak için uğraştıklarını görüyorum. Siz Mulakatlar.com okuyucuları için bizzat kendim mülakata girdim hem kendi deneyimlerimi hem de adaylardan edindiğim bilgileri sizlerle paylaşarak herkese fayda sağlamayı amaç edindim. Aklınızda ne kadar az soru kalırsa o kadar iyi. Aklınızdaki tüm soruları Soru – Cevap platformumuzdan sorabilirsiniz.

SORU – CEVAP SAYFASINA GİT

Milli Savunma Üniversitesi Mülakat aşamalarından ilki fiziki yeterlilik testiydi. İkinci olarak sözlü mülakat bulunuyor. Sözlü mülakatta birden çok komisyon bulunuyor. İlk gün oluşturulan grubunuzla beraber sözlü mülakat yapılan binaya gidiyorsunuz. Gruplara bir komisyon belirleniyor ve sıranızın gelmesini bekliyorsunuz. Ben sabah 7.30 da KHO giriş sırasındaydım. 9 gibi içeri girdim. KHO içinde de ayrı bir sıra oluşturuldu orada da bekledik ve mülakat yerine gidişimiz 10.30 u buldu. Gelelim sözlü mülakat safhasına. Adaylar mülakata gireceği komisyonun önünde sıraya giriyorlar ve sırasının gelmesini bekliyorlar.Sırası gelen aday zil çalınca kapıyı tıklatıp içeri giriyor. İçeri girdiğinizde sizi 5 kişi karşılayacak ve size çeşitli sorular yöneltecekler amaç soruların doğru cevabını söylemeniz değil duruşunuz , konuşma şekliniz , verdiğiniz cevaplar olacaktır. Benden önce giren aday arkadaşım her soruyu bilmesine karşın maalesef elendi. Ben ise bilemediğim sorular olmasına rağmen geçtim. Heyecanınızı yenmelisiniz veya dışarı çok fazla belli etmemelisiniz. Fazla heyecan işleri karıştırabilir doğru karar vermenize engel olabilir. Dediğim gibi sizlere verebileceğim tüyolar : Telaş yapmayın , önemli olan doğru cevap vermek değil. Biliyorsan cevap ver bilmiyorsan bilmiyorsan bilmiyorum de sallama , salladıysan arkasında dur bir öyle bir böyle yapma , kararlı ol , içeride, duruşuna , fiziğine bakıyorlar ama konuşamayan adam da fizik 10 numara olsa da fayda etmez. Gelelim sözlü mülakat sorularına , bana sorulan sorular şu şekildeydi :

İlk olarak kendini tanıt dediler. Kendinizi tanıtırken arada durdurup size hayatınızla ilgili sorular soruyorlar mesela biz daha önce Çankırı’da yaşadığımız için bana Çankırı’nın nesi meşhur dediler ve Karatekin kimdir diye sordular. Yaşantınızla ilgili soru soracaklardır illa ki. Diğer bir soru ise Kıbrıs Barış Harekatı ne zaman başladı ? sorusu oldu. Atatürk’ün katıldığı savaşlar nelerdir ? Astsubay rütbelerini sayabilir misin ? tarzında sorular sordular.Sözlü mülakata giren aday arkadaşlarıma sorulan sorular ise Dünya beşten büyüktür sözündeki beş ülke nelerdir ? Kayserili bir arkadaşıma Türkiye’nin ilk komando tugayı nerededir ? sorusu soruldu. Daha sonra Yerli Silahlar ve araçlar hakkında sorular soruldu. Atatürk’ün görev yaptığı yerler nelerdir ? tarzı sorular mevcut . Genel itibariyle yaşadığınız bildiğiniz şeyler soruluyor ki sohbet oluşsun.

MSÜ Sözlü Mülakat Soruları

 1. Nesi Meşhur ?
 2. Karatekin Kimdir ?
 3. Kıbrıs Barış Harekatı Ne zaman başladı ?
 4. Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Cumhurbaşkanı kimdi ?
 5. Atatürk’ün Katıldığı Savaşlar Neler ?
 6. Rütbeler
 7. Dünya beşten büyüktür sözü
 8. İlk Komando Tugayı
 9. Yerli Silahlar ve Araçlar
 10. Atatürk’ün Görev Yaptığı Yerler Nerelerdir ?

Çıkmış diğer soruları şu yazımızda bulabilirsiniz ÇIKMIŞ MÜLAKAT SORULARI

Sizden Gelen Sözlü Mülakat Anısı Hemen Oku


Tavsiyeler Neler ?

 • Telaş yapmayın
 • Önemli olan Doğru cevap vermek değil
 • Kararlı ol.Verdiğin cevabın arkasında dur.
 • Mülakatta duruşunuza , fiziğinize ve konuşmanıza bakılır bu yüzden kendinizi kasmanıza gerek yok. Rahat olmaya bakın.

Sözlü mülakatı geçen adaylar sevk kağıdını aldıktan sonra güvenlik ve arşiv formunu teslim ederek sonraki aşama olan sağlık mülakatına geçmiş oluyorlar asıl en zor kısım burada başlıyor.