MSÜ HAVA HARP OKULU 3. SINIFINA ÜNİVERSİTELERİN 3. VE 4. SINIFINDAN ASKERİ ÖĞRENCİ ALIMI

tarafından
1272
MSÜ HAVA HARP OKULU 3. SINIFINA ÜNİVERSİTELERİN 3. VE 4. SINIFINDAN ASKERİ ÖĞRENCİ ALIMI

MSÜ HAVA HARP OKULU 3. SINIFINA ÜNİVERSİTELERİN 3. VE 4. SINIFINDAN ASKERİ ÖĞRENCİ ALIMI

MSÜ HAVA HARP OKULU 3. SINIFINA ÜNİVERSİTELERİN 3. VE 4. SINIFINDAN ASKERİ ÖĞRENCİ ALIMI

03 Ağustos 2018 tarihli ve 30498 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 7146 sayılı, Askerlik Kanunu ile Diğer Bazı kanunlarda ve 663 sayılı KHK’da değişiklik yapılmasına dair kanun kapsamında Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde teşkil edilen Hava Harp Okuluna; üniversitelerin Tablo-3’te belirtilen ilgili bölümlerinde eğitimlerine devam eden 3’üncü veya 4’üncü sınıf öğrencilerden 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında Hava Harp Okulu üçüncü sınıf ikinci yarıyılında eğitime başlamak üzere öğrenci alınacaktır.


b. Değerli gençlerimiz; Türk Hava Kuvvetlerinin temel subay kaynağı olan Hava Harp Okulu İstanbul Yeşilyurt’ta bulunmaktadır. Hava Harp Okulunda; Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği dallarında lisans düzeyinde akademik eğitim, askeri eğitim ve özendirici uçuş eğitimi verilmektedir. Dört yıllık eğitim ve öğretimlerini başarıyla tamamlayan Harbiyeliler lisans diplomasına sahip pilot adayı teğmenler olarak mezun olmaktadır.

c. Öğrenimlerini başarı ile tamamlayan Harbiyelilerden sağlık muayenesini başarıyla geçenler 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı/İzmir’de uçuş eğitimine başlamakta, sağlık muayenesini herhangi bir nedenle kaybedenler ile uçuş eğitiminden çeşitli nedenlerle ayrılanlar ise Hava Kuvvetlerindeki diğer sınıf okullarında eğitim almaktadır. Pilotaj/Sınıf eğitimlerini tamamlayan teğmenler Hava Kuvvetleri Komutanlığında görev yapmaktadır.
ç. Hava Harp Okulundan mezun olan subaylar; lojman, sosyal tesis gibi birçok imkândan yararlanmakta, yurt içi ve yurt dışındaki eğitim kurumlarında yüksek lisans ve doktora eğitimi alma imkânı bulmaktadır. Hava ve uzay gücünün dünya genelindeki önemi ve etkisi her geçen gün artmaktadır. Hava Kuvvetleri Komutanlığı ailesi sizlerin katılımı ile daha da güçlenecektir.
d. Başvuru koşullarını sağlayan erkek ve kadın adayların 09-26 Ekim 2018 tarihleri arasında https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresinden başvuru yapmaları gerekmektedir. İnternet sitesi üzerinden başvuru yapmayan adaylar 2’nci seçim aşamalarına çağrılmayacaktır.

e. İhtiyaç duyulan öğrenci sayısına göre “Seçim Aşamaları Çağrı Puanı (Baraj Puanı)” belirlenecektir. Baraj puanı hâlihazırda okumakta olduğunuz bölüme yerleştiğiniz lisans yerleştirme sınavının (LYS) MF-4 (Ham Puan) puan türü dikkate alınarak belirlenecek olup baraj puanını geçen adaylar https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresinden 2’nci seçim aşamaları için MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığına (Mamak/ANKARA) davet edilecektir.

f. Şehit/gazi yakını adaylardan, belirlenecek LYS MF-4 (ham puan) çağrı baraj puanının %90’ını almış olanlar 2’nci seçim aşamalarına davet edilecektir. Seçim aşamalarında başarılı olan ve kendi aralarındaki sıralamada %5’lik kontenjana giren adaylar Hava Harp Okuluna girmeye hak kazanacaktır. Kendi puanı ile eğitime kayıt yaptırma hakkını elde eden adaylar % 5’lik kontenjanın dışında tutulacaktır.g. Davet edilen adayların isimleri ve belirlenen sınav yerinde hazır bulunacakları tarih https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresinde yayınlanacaktır. Adaylar hazırlayacakları evrakları internet sitesinden temin edecek olup posta yolu ile adaylara herhangi bir belge gönderilmeyecektir.

ğ. Hava Harp Okulu seçim aşamasına katılmak veya bu aşamaların herhangi birinden elenmek/ayrılmak, kayıtlı oldukları yükseköğretim programlarına devam etmek için bir engel oluşturmamaktadır.

Giriş Koşulları ve Daha Detaylı bilgiler için

Detaylı Bilgi