MSÜ Astsubay MYO Taban Puanları 2018

astsubaytabanpuan

MSÜ Astsubay MYO Taban Puanları 2018

Astsubay MYO Taban Puanları

2016 yılında yaşanan darbe girişiminden sonra harp okulları ve Astsubay okullarına girişte bir takım değişiklik oldu. 2016 senesinden önce askeri liselerden mezun olan öğrenciler sınavsız bir şekilde kuvvet komutanlığının harp okuluna geçiş hakkına sahipti fakat 2016 senesinden sonra geçiş hakkı iptal edildi . Lise öğrenimini bitiren öğrenciler üniversite düzeyinde eğitim veren Milli Savunma Üniversitesi’ne girerek subay astsubay olabiliyor. Biraz daha detaya inelim.
Lise son sınıf öğrencileri TYT ve AYT ‘den önce MSÜ için ayrıca yapılan sınava başvurmaları gerekiyor. MSÜ sınavı TYT benzeri bir sınavdır. İçeriğinde Temel Matematik,Türkçe , Sosyal Bilimler Testi ve Fen Bilimleri Testi bulunuyor. Nisan ayında sınav sonuçları açıklandıktan sonra tercih yapması gereken öğrenciler tercihlerinin uygun veya uygun olmadığını duyuru ile öğreniyor.

Sırada TYT ve AYT sınavına girmek var. Harp Okulları için TYT ve AYT gerekli fakat Astsubay okulları için sadece TYT sınavına girmek yeterli. Milli Savunma Bakanlığı’nın duyurduğu tarihler arasında mülakatlara çağrı yapılmakta ve adaylar Ankara’da bulunan Kara Harp Okulu’nda mülakatlara gitmek zorundalar.

2018 yılında MSÜ sınavı Astsubay MYO Taban Puanları tablodaki gibidir.

tabanpuanlarast

  • kamyo taban puanı
  • hamyo taban puanı
  •  damyo taban puanı
  •  kara astsubay
  • deniz astsubay
  • hava astsubay

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir