JSGA (Jandarma Ve Sahil Güvenlik Akademisi) Başvuruları Ne Zaman ?

JSGA (Jandarma Ve Sahil Güvenlik Akademisi) Başvuruları Ne Zaman ?

Milli Savunma Üniversitesi başvuruları 11 Mayıs 2018 günü son bulacak MSÜ başvurularında Sahil Güvenlik subay-astsubay başvurularına yer verildi fakat Jandarma başvuruları hakkında henüz bir duyuru mevcut değil. Öncelikle JSGA nedir bundan bahsedelim.

JSGA Nedir ?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi, Jandarma ve Sahil Güvenlik Teşkilatlarının geleceği olan personel yetiştirmek suretiyle önemli bir görevi yerine getirmektedir. Jandarma ve Sahil Güvenlik Teşkilatlarının subay ve astsubay ve diğer personel ihtiyacını karşılamak, meslek içi, ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim ile bilimsel araştırma ve yayın yapmaktır.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi

Jandarma Genel Komutanlığının temel subay kaynağı olan Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi, Ankara ilinde bulunmaktadır. Jandarma Genel Komutanlığı‘nın ihtiyaç duyduğu miktarda subay yetiştiren, İçişleri Bakanlığına bağlı yükseköğretim kurumudur. Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesinde (JSGF) subay diplomasının yanı sıra Kamu yönetimi lisans programında ulusal ve uluslararası lisans diploması da verilmektedir.

JSGF de öğrencilere lisans programı öncesinde nitelikli bir İngilizce hazırlık eğitimi verilmekte ve başarılı öğrencilere yurt dışında dil imkânı sunulmaktadır.

JSGF den mezun olan subaylar ülkenin emniyet ve asayişinin sağlanmasında temel rolü oynayan Jandarma Genel Komutanlığının yönetim kademelerinde görev almaktadır. Öğrencilerin bütün ihtiyaçları (Yeme, yatma, giyim, harçlık, eğitim-öğretim vb. ) devlet tarafından karşılanmaktadır.

Başvurular Ne Zaman ?

2017 yılında 24 Nisan 22 Mayıs tarihleri arasında yapılan başvurular bu sene için henüz belli değil.Geçen yıl(2017) başvuru ücreti 50 TL idi. Tahimenen bir iki hafta içinde başvuruların başlaması lazım.

Başarı Sıralamasının Oluşturulması

2017 kılavuzuna göre :

Fakülte öğrenci adayları için başarı sıralamasına esas giriş puanı LYS sınav sonuçları
açıklandıktan sonra hesaplanır. LYS sınav sonucu olmayan adaylar değerlendirmeye alınmaz.
Fakülte öğrenci adaylarının başarı sıralamasına esas giriş puanı; LYS (TM1, TM2, TM3 puan
türlerinden en yüksek olan değerlendirmeye alınır) puanının %60’ı, Ortaöğretim Başarı Puanının
(OBP) % 5’i, fiziki yeterlilik sınavı puanın %15’i ve mülakat sınavı puanının % 20’sinin toplamıdır.
Adaylar arasından başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; LYS puanı, mülakat
puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük
olan aday tercih edilir.

Vücut Kitle Endeksi(VKİ) Ölçüm Esasları

1. Adayın kilolu veya zayıf olup olmadığını ortaya koyan bir formüldür. VKİ formülü, vücut ağırlığının (kilogram olarak) boyun karesine (metre olarak) bölünmesi ile elde edilen bir değerdir.

2. VKİ ölçümlerinde çıkan sonuç virgülden sonra bir basamak olacak şekilde en yakın değere yuvarlanır.

3. Adayın başarılı sayılabilmesi için formülden elde edilen sonucun, Tablo-1’de belirtilen ve adayın bulunduğu yaş kategorisine karşılık gelen VKİ aralığında bulunması gerekir.

4. Adaylardan 1,67 metreden daha kısa boylu olanlar hakkında “Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Fakülte öğrenci adayı olamaz” kararı verilir.

5. Tablo-2’de yer alan boy-kilo alt ve üst değerleri, adayların bilgilendirilmesi maksadıyla konulmuştur. Adaylarda aranacak olan standart, en az 1,67 m. boyunda olmaları ve VKİ formülüne göre yapılan hesaplama sonucunda kendi yaş kategorileri için belirlenmiş VKİ aralığında olmalarıdır. Adayların maddi ve manevi kayba uğramamaları için seçim aşamasına gelmeden önce boy ve kilolarını belirtilen esasalar dâhilinde ölçtürüp, istenen boy ve VKİ standartlarını sağlayıp sağlamadıklarına göre karar vermelerinin kendi yararlarına olacağı değerlendirilmektedir.

Fiziki Yeterlilik Parkuru

Umarım merakınız biraz olsun dinmiştir yorumlarınız bizlere güç veriyor. Facebook sayfamızı hala beğenmediyseniz buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Facebook grubumuza da katılmayı unutmayın. Her türlü sorunuza cevap vermeye gayret ediyorum.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir