Harp Okulu Sözlü Mülakat Anısı – Sizden Gelenler

tarafından
1494
Harp Okulu Sözlü Mülakat Anısı – Sizden Gelenler

Harp Okulu Sözlü Mülakat Anısı – Sizden Gelenler

BUGÜNKÜ SÖZLÜ MÜLAKAT ANIM:

(beyler direk kapı önünde bekleme kısmından başlıyorum öncesinde zaten bir şey yok gidince görürsünüz. )

kapı üzerinde yer alan zil çaldı, kapıyı üç kere tıklayıp girdim içeri. Kapıyı kapattıktan sonra hızlıca sol ayağımı bir adim ileri götürüp sağ ayağımla topuğuma vurup topuk selamı ayni anda baş selamı verdim. Harbiyeli adayı Orhun Kutalmış Yıldız dedim. Komutanların hoşuna gitti. Harbiyeli adayı mı dediler hafif tebessüm ederek. Umarım komutanım diye cevap verdim. Oturabilirsin Kutalmış dediler. Takım elbise giymiştim oturdum otururken ceketin düğmesi kapatılmaz dedi ortadaki komutan bende bir şey demeden çözdüm düğmesini kendimden emin, dik bir şekilde oturmaya başladım.


İlk soru geldi, kutalmış anlamı ne dedi. Komutanım eski Türklerde olan hükümdara Tanrı tarafından verilen hükmetme gücü dedim. Uğur almış, yücelmiş anlamına gelir dedim. Bir komutan kutalmış bey kimdir dedi? Komutanım kutalmışoğlu süleyman şahın babası dedim. Peki orhun ne anlama geliyor dediler. Komutanım Tarihte Türk isminin geçtiği ilk yazılı kitabeler dedim. Peki neden orhun demişler sence dedi komutan. Komutanım orhun kitabeleri moğolistan sınırları içerisinde, moğolistanda orhun ırmağı var oradan geliyor dedim. Aferin dedi komutan.

Sonrasında boş zamanlarında naparsın kutalmış dedi başka bir komutan. Komutanım internette takılırım dedim. ( takılırım dedikten sonra biraz laubali konuştuğum için hafif bir yusuf durumu oldu : ). ) kitap okurum dedim. En son hangi kitabi okudun dedi bir komutan bozkurt destani komutanım dedim. Ne anlatıyor dedi. komutanım Türklerin bozkurttan geldiğini ifade ediyor dedim. Sen katılıyor musun buna dedi. Katılıyorum komutanım dedim. Niye başkaları da maymundan geldiğimizi düşünüyor dedi. Komutanım her fikre saygı duymak lazım gerçeklik payı olabilir dedim. Tekrar Türklerin bozkurttan gelip gelmediğini sordu bana. Komutanım her milletin bir miti,efsanesi vardır dedim. Türklerin mitide bozkurttan geldiğimize İnanmaktır dedim. Peki dedi.


Başka bir komutan kutalmış bir şey soracağım ama dürüst cevap ver dedi. Tabi ki komutanım dedim. Senden önceki arkadaşın da senin gibi becerikli biriydi ama niye seni alalım dedi. Komutanım benden çok hakeden birisi varsa benden yetenekli birisi varsa alın hiç gocunmam ama ben geleceğin komutanı olarak Türk Silahlı Kuvvetlerini ciddi ve katı bir şekilde yöneteceğime söz veriyorum dedim. Tamam dedi komutanlar çıkabilirsin kutalmış dediler.

Beyler ben buraya ne yazarsam yazayım sizin kulağınıza küpe olacak tek bir sözüm var. İçeri girdiğiniz ilk 10 saniyede komutanların size karşı olan tavrı belli oluyor. Eğer bir ayağınız gidip diğer ayağınız tedirgin olursa bilin ki kötü geçecek. Pısırık olmayın Kurt gibi olun alnınız ak başınız dik olsun. İsminizi dahi unutsanız özgüvenli bir şekilde olun özgüven oldu mu gerisi tamam. isterseniz hepsine yanlış cevap verin kendinize güvenirseniz olay tamam.

sözlümülakat