Askeri Okullar Ve Polis Okulları Göz Kusuru

tarafından
3265
Askeri Okullar Ve Polis Okulları Göz Kusuru

Askeri Okullar Ve Polis Okulları Göz Kusuru

Milli Savunma Üniversitesi , Pmyo , Pomem , Paem gibi askeri ve polis okullarına girmek isteyen adaylarda göz kusuru ve derecesi önem arz ediyor. Birçok kişi lazer tedavi ile göz kusurlarını en aza indirerek okullara girmek için uğraş gösteriyor maalesef aranan tek sağlık şartıda bu değil. Spor Sözlü ve sağlık mülakatlarının tamamını başarıyla geçen adaylar öğrenci olmaya hak kazanıyorlar fakat bu yazımızda elenmenize sebep olan veya geçmenizi sağlayan önemli bir sağlık şartından bahsediyoruz yani göz hastalıkları.


Milli Savunma Üniversitesi Jandarma ve Sahil Güvenlik Göz Dereceleri

Öğrenci adaylarında (A)dilimi sağlık şartı aranır. Harp okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları ‘ na girmek isteyen adaylar A dilimi sağlık şartlarını sağlamak zorundadırlar. Sağlık Yönetmeliğine göre ;

-Düzeltme ile her iki gözde görmeler ayrı ayrı tam olmak şartıyla 1 diyoptriye (1 dahil) kadar miyopi ve hipermetropi ile 90 derecelik iki eksen arasındaki kırılma kusuru farkı 1 diyoptriyi geçmeyen astigmatizmalar öğrenciliğe engel değildir. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı adına diğer fakültelerde eğitim gören öğrenci adaylarında düzeltme ile her iki gözde görmeler ayrı ayrı tam olmak şartıyla 3 diyoptriye (3 dahil) kadar miyopi ve hipermetropi ile 90 derecelik iki eksen arasındaki kırılma kusuru farkı 3 diyoptriyi geçmeyen astigmatizmalar öğrenci adaylığına engel değildir.

Polis Okulları Göz Hastalıkları

Öğrenci adaylarında A dilimi sağlık şartı aranır. B-C-D dilimlerinde belirlenen hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

Okullara alınacak öğrencilerde; görme her iki gözde ayrı ayrı miyoplarda;(sferik+ silendirik) -2 diyoptriyi , hipermetroplarda +1 diyoptriyi geçemez. Mikst astigmatlarda transpozisyon sonrası değerlere göre işlem yapılır.

Düzeltmeden sonra her iki gözün görme güçleri toplamı en az 20 de 16 olmak zorundadır.

Düzeltmeden sonra gözlerden birinin görme gücü en az 10’da 7 olabilir ancak bu durumda diğer gözün görme gücü düzeltmeden sonra 10’da 10 (tam) olmak zorundadır.


Bu yazımızda göz kusurlarından ziyade göz derecelerinden bahsettik kısa bir yazı oldu. Gelişmelerden haberdar olmak için facebook sayfamızı beğenebilir ve facebook grubumuza katılabilirsiniz.